3D yazıcı

3D Baskı teknolojileri gelecek yıllarda neler sunabilir?

3D baskı teknolojileri her geçen gün daha popüler hale geliyor. Genellikle maker olarak adlandırılan kendi projelerini üreten kişiler arasında yaygın olsa da birçok endüstriyel uygulama mevcut. Özellikle Uzay araştırmalarından sağlığa kadar birçok alanda bu teknolojiden faydalanmak mümkün.

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji bize gelecekte neler sunabilir? Hep birlikte bakalım.

3D Baskı teknolojileri üretimi değiştirebilir

Üretim yöntemleri her geçen gün değişiyor. Eklemeli üretim (additive manufacturing), 3D baskı teknolojilerini kullanan bir üretim yöntemi. Bu yöntem sayesinde, farklı malzemeler bilgisayar kontrollü bir ortamda birleştiriliyor. Geleneksel yukarıdan aşağıya baskıya ek olarak sıvı içerisine enjeksiyonla da baskı yapmak mümkün.

Baskı sayesinde esnek Protezler elde edilebilir

Kol veya bacak protezleri, ulaşılması zor ve yüksek maliyetli ürünler. Ayrıca çocuklar söz konusu olduğunda büyümeyle orantılı olarak bu protezlerin neredeyse her yıl değişmesi gerekebilir. Ancak üç boyutlu baskı teknolojileri sayesinde hem uygun maliyetli hem de çocukların ilgisini çeken protezler üretmek mümkün. Eklemeli üretimin alt kollarından olan sağlık uygulamaları, protez ve diğer alanlarda bu teknolojiden faydalanmaya devam edecek.

Askeri teknolojileri destekleyebilir

Bu baskı teknolojileri, anlık müdahalenin gerektiği zorlu askeri şartlarda birçok soruna çözüm üretebilir. Operasyon sürecinde, askerler gerekli yedek parçalar veya ekipmanlar yerine küçük boyutlu bir üç boyutlu yazıcı sayesinde ihtiyaç duydukları tüm parçaları üretebilirler. Bu teknoloji, özellikle drone için yedek parça gereken durumlarda etkili olarak kullanılıyor.

Prototip süreci kolaylaşabilir

Otomotiv ya da endüstriyel ürünleri içeren sektörlerde, gerçek üretimden önce her zaman zorlu bir prototip süreci olur. Prototip süreci, üretilecek olan ürünün hatalarının görülmesi ve düzeltici önlemlerin alınması için önemlidir. Üç boyutlu baskı sayesinde, prototip üretiminde maliyet tasarrufu mümkün olur. Makine parkurunda kapsamlı bir üretim yapmak yerine kısa sürede ofiste prototip üretmek birçok açıdan fayda sağlayacaktır.

Yedek parça üretimi eve taşınabilir

Bazen en sevdiğimiz eşyanın ufak bir parçası kırılınca tamir için yüzlerce lira veriyoruz ya da en sevdiğimiz eşyadan vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Ancak baskıda 3D teknolojilerinin evlerimize girmesiyle bu gibi olumsuz durumlar tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alıyor. İhtiyacınız olan yedek parçaları evde üretebilir ve kısa süre içerisinde onarımı kendiniz yapabilirsiniz.

Leave a Reply