kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj nasıl yapılır? Kimler yaptırabilir? Zararı var mı dır?

Şehir kadınlarının günlük aktivitelerini sayacak olsak, yarım saati aşan uygulamaların içerisinde makyaj yapma ve temizleme süreçlerinden bahsetmeden geçemeyiz. Gerek kozmetik ürünlerin kullanımı nedeniyle cildin yıpranması, gerek bu ürünlerin maliyetleri ve gerekse uygulama için harcanan zaman dikkate alındığında bu işi kolaylaştıracak her işlem oldukça çekici görünüyor. Bu noktada kalıcı makyaj, kimilerimizin deneyerek doğru sonuçlara ulaştığı, kimilerinin ise büyük hüsrana uğradığı uygulamalardandır zira yöntem oldukça yeni. Siz kalıcı makyajla ilgili neler biliyorsunuz?

Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj tüm makyaj uygulamaları için kullanılmaz. Örneğin allık olarak uygulanabilecek bir kalıcı makyaj yöntemi yoktur. Kalıcı makyaj uygulama alanları;

  • Göz
  • Kaş
  • Dudak

Şeklindedir ki, zaten yöntem bir hat uygulamasıdır ve dövme uygulama araçları ile gerçekleştirilir.

Tabii dövme denince kimileri irkilebilir, bu noktada bunun kalıcı dövme ile aynı şey olmadığını söylemek gerekir. Mikropigmentasyon, Mikroblading ve geçici dövme ile hemen hemen aynı araçların kullanıldığı uygulamaların adı her ne kadar kalıcı makyajsa da, hiç birisi ömür boyu kalıcı değildir. Türlerine göre 3 aydan 3 yıla kadar kalıcı olabilen kalıcı uygulamalar, ara bakımları yapılarak pekala ömür boyu kullanılabilir.

Kimler Kalıcı Makyaj Yaptırabilir?

Kalıcı makyaj yaptırmak noktasında herhangi bir engel bulunmaz. Tüm yetişkin hanımlar kalıcı makyaj yaptırabilirler. Tabii kalıcı makyajın uygulaması yapılmadan önce mutlaka alerji testi yapılmalı ve cildin kondüsyonunun bu uygulama için elverişli olduğu onaylanmalıdır. Her ne kadar uygulamada kullanılan araç ve malzemelerin belirgin yan etkiileri olmasa da, alerji metabolik bir durumdur ve herkesin beklenmedik reaksiyonları söz konusu olabilir.

Kalıcı Makyaj Nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj, öncelikle estetik uzmanı bir kişi tarafından yapılmalıdır ki, bu uzmanın sanatsal yeteneklerinin de makyaj yapabilmek için yeterli olması ön koşuldur. Zira kısa vadede silinmeyen ve aylarca yüzünüzde taşıyacağınız çizgilerin, doğru biçimde oluşturulması büyük öneme sahiptir. Uzman tarafından hazırlanan tasarımın uygulaması ise kullanılan teknik araç ve gereç aracılığıyla kolayca yapılabilir. Oluşturulan hat üzerinde pigment araçları ile çizgiler oluşturulur ve boyar madde cilde uygulanır.

Kalıcı Makyaj Nedir

Kalıcı Makyajın Zararı Var mıdır?

Elbette makyaj genel olarak kimyasal bileşenleri olan bir uygulama olduğundan, kalıcı veya gündelik türlerinin tamamının bazı yan etkileri bulunur. Ancak, kalıcı makyaj uygulamalarında kullanılan boyalar, kozmetik makyaj malzemelerine göre daha düşük kimyasal etkiye sahiptir ve sürekli tazelenmiyor olmalarından dolayı, cilde verecekleri zarar da daha az olmaktadır. Kaş ve dudak konturu uygulamalarında ise kullanılan malzeme bütünüyle organik olduğundan neredeyse sıfır yan etki seviyesinde olduğunu söylemek doğru olabilir.

Tabii uygulamanın çok iyi bir şekilde, medikal yeterliliği olan bir ortamda ve kesinlikle bir uzman tarafından yapılması gerekir. Zira araç gereç kullanımına bağlı olarak uygulama sonrası komplikasyonların gelişmesi muhtemeldir ki, bu tip vakalar sıkça rapor edilmektedir.

Uygulama yapılan bölgede kanama, morarma ve ödem gibi sorunlar, genel olarak söz konusu olsa da, bu sonuçların şiddeti bakımından ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle uygulama yaptırmadan önce tercih edeceğiniz merkezin niteliklerini incelemeniz ve mümkünse birkaç referansla desteklemeniz doğru olacaktır.

Her şeye rağmen kalıcı makyaj, pek çok kadın için oldukça büyük bir avantajdır ve kullanımı gün geçtikçe sıklaşmaktadır. Özellikle kaş eksikleri durumunda kullanılan mikroblading tekniği kaş ekimi gibi sıkıntılı süreçlerin kolayca ekarte edilebilmesini sağlar ve oldukça uygun maliyetlerle daha güzel bir görünüm elde edilmesi noktasında etkilidir. Yine de kalıcı makyaj yaptırmadan önce bundan emin olmak gerekir ki, söylediğimiz gibi, yüzünüzde istemediğiniz bir makyaj tasarımı taşımak istemezsiniz.

Leave a Reply