Saç dökülmesi

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin ortak sorunu olmakla birlikte, erkek tipi genetik saç dökülmesi engellenmesi neredeyse imkansız olan genetik bir durumdur ve erkek tipi saç dökülmesi bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaz. Bilimsel araştırmalar, erkek tipi saç dökülmesi üzerinde bazı tezler üretmiş olsa da, bu tezlerin tedaviye dönüşmesi henüz mümkün olamamıştır. Zira ortaya atılan tezler çoğunlukla hormonlarla ilgilidir ve hormonlara müdahale edilmesinin çok ciddi sonuçları vardır. Kimi müdahaleler neticesinde geri dönüşü mümkün olmayan sistem bozuklukları ortaya çıkabilmektedir ki, saç çıkaran ilaç içtiği için kısırlık problemi yaşayan beyler kayıtlara geçmiş vakalardır. Tıp aleminin üzerinde en az pratiğe sahip olduğu konuların başında, hormonlara yapılan müdahaleler gelmektedir. Zira söylediğimiz gibi bu müdahalelerin sonuçları bilinmezlerle doludur.

Kadınlarda meydana gelen saç  dökülmeleri ise bir çok nedene bağlı olmakla birlikte belli bir düzey normal sayılır. Zira saç sürekli olarak dökülerek yerine yenileri çıkan bir yapıdır ve kabul edilebilir ölçekte saç dökülmesi sağlıklı dahi sayılabilir. Tıpkı derinin yenilendiği gibi saçların da yenilenmesi söz konusudur. Ancak, kadınlarda kellik normal bir durum değildir. Kafa tasının görüneceği boyutta saç dökülmesi kadınlar için bazı sorunları işaret etmektedir. Ki bunların başında da yine hormon problemleri gelmektedir. Bunun yanı sıra vitamin, mineral ve protein eksiklikleri de saç dökülmelerine neden olan faktörlerdendir.

Erkek Tipi Saç dökülmesi
Erkek Tipi Saç dökülmesi

Deri hastalıkları nedeniyle saç dökülmesi

Erkek veya kadın fark etmeksizin, bazı vakalarda kafa derisinin kondüsyonunun bozulması saç dökülmesine neden olmaktadır. Egzema, mantar ve türevler, kafa derisinde bulunan saç köklerinin deriden ayrılmasına ve uzun vadede kalıcı saç kayıplarına neden olabilir.

Aşırı kepekli saçlar, aynı anda dökülüyorsa; durumun derhal bir dermatoloji uzmanına bildirilmesi gerekir. Alacağınız medikal tedavi sayesinde saçlarınızı kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Kimi beylerin genetik olduğunu zannettikleri saç dökülmelerinin nedeni budur ki, vakaların sayısı oldukça önemli boyutlardadır.

Egzema-Mantar Saç Dökülmesi
Egzema-Mantar Saç Dökülmesi

Beslenme ve saç dökülmesi

Yine kadın ve erkeğe göre fark etmeyen bir diğer unsur beslenmedir ki, sadece saçların değil, tüm vücudun etkilendiği önemli bir etkinlik olan beslenme konusunda dikkat çekici sonuçlara ulaşılır. Zira saçın yapısında yer alması gereken proteinlerin yeterince alınmaması durumunda saçın sağlıklı olması sağlanamazken, vitamin ve minerallerin de yeterince alınmamış olması saç kökünün ve saç telinin sağlığı bakımından büyük önem arz eder. Saçlarınıza haricen yaptığınız yumurtalı ve zeytinyağlı bakımları bu besinleri tüketerek de yapmalı ve bu besinlerin vücudunuzca dahili olarak sindirilmesini sağlamalısınız. Zira saç kökünün besin unsurları dışarıda değil içeridedir. Dışarıdan saçlarınıza yapacağınız bakım gündelik bir tedbirdir ve uzun vadede işlevi yoktur.

Dönemsel saç dökülmeleri

Kadınlarda, hamilelik ve Regl dönemlerinde saç dökülmesi belli boyutlara kadar kabul edilir. Erkeklerde bu süreçler söz konusu değildir ve hormonal değişikliklerin dönemsel olmadığı için uzun vadeli dökülmeler söz konusu olacaktır.

Ancak, stres faktörü kadın ve erkekte saç dökülmesini tetikleyen unsurların başında gelir. Stres aynı zamanda hormonları da etkiler ve vücuttaki pek çok sistemin yanlış çalışmasına neden olur. Sonuç olarak stres dönemlerinde ister istemez saçlarınız dökülecektir.

Bu noktada saç bakım ürünlerinin saç dökülmesi üzerindeki etkilerinden de bahsetmek gerekir. Jöle, sprey, kimyasal içerikli saç bakım ürünleri ve saç kremleri saçın dökülmesini hızlandırabilir. Her ne kadar çeşitli vitamin ve minerallerle donatıldıkları ifade ediliyor olsa da, pek çok kozmetik saç bakım ürünü saç dökülmesini hızlandırır. Jöle ve spreyler ise tek başlarında birer saç dökücü unsurdur.

Leave a Reply