Güneş lekesi

Güneş lekeleri neden olur ? Nasıl geçer ?

Cildimiz dış koşullardan sürekli olarak etkilenir. Güneş lekeleri ise isminden de anlaşılacağı gibi, güneşten gelen ışınlardan etkilenen deri hücrelerinin deforme olup, renk değiştirmesinden kaynaklanır. Esasında güneş lekeleri neden olur sorusunun cevabı bu kadar basittir. Eğer yeterli koruma faktörüne sahip olmadan, doğrudan güneş ışığına maruz kalırsanız, kaçınılmaz olarak güneş lekelerine sahip olursunuz.

Tabii güneş lekeleri daha çok açık renklilerde ortaya çıkar. Genetik özellikleri gereği, açık tenlilerin kuzeyde, daha az ve eğri açıyla güneş ışığına maruz kalması gerekirken, direkt güneş ışınlarına maruz kalmaları bir sorun olarak ortaya çıkar. Elbette güneşli iklim insanlarında da güneş lekeleri ortaya çıkabilir ama bu diğerlerine göre oldukça düşük bir ihtimaldir. Hatta çoğu zaman normal olarak dahi karşılanmaz. Oysa beyaz tenlilerin güneş lekesi sahibi olmaları normal bir durumdur.

Güneş lekelerini engellemenin kimyasal yolları olduğu gibi, elbette fiziksel tedbirler kullanarak da bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Ancak, özellikle yaz aylarında, güneş ışınları yerküreye çok şiddetli biçimde ulaştığından, gölgede dahi güneşin etkilerine maruz kalabiliriz. Bu nedenle yazın güneş ışınlarından korunmaya çalışırken, güneş koruyuculara başvurmakta fayda olacaktır. Zira Ultraviyole ışınlar yansıma nedeniyle bize her şekilde ulaşabilecektir. Korunmasız güneş ışığına çıkmak ise çok ciddi bir sorundur ve oldukça zararlıdır.

Güneş lekesi
Güneş lekesi

Güneş ışığının zararları

Güneş elbette yaşam kaynağımız. Tüm canlı aleminin olduğu gibi, insan vücudunun da güneşe ihtiyacı, elbette vardır. Lakin, bu ışıma seviyesinin belli bir düzeyin üzerinde olması, yıkıcı etkileri beraberinde getirir.

Güneş radyoaktif ışınlar olan Ultraviyole ışınlarını dünyaya ulaştırır. Bu ışınlar esasında faydalı özelliklere sahiptir ancak insan vücudu üzerindeki etkileri çoğu zaman zarar verici niteliklerdedir. Özellikler deri hücreleri üzerinde yıkım etkisi ortaya çıkarırlar ve hatta açık yanıklara dahi sebep olabilirler.

Yaz aylarında güneşlenmek, D vitamini almak için faydalıdır. Lakin, bronzlaşmanın vücuda hiçbir faydası bulunmaz. Renk pigmentlerinizi yakmak, geri dönüşü olmayan defektlere sebep olabileceği gibi, cilt hücrelerinin yanlış gelişip kanser hücrelerine dönüşmesine de neden olabilir. Belli bir seviyenin üzerinde bronzlaşmak fikrinden uzak durmak bu nedenle büyük öneme sahiptir. Özellikle açık tenliklerin bronzlaşma çabası içerisinde bulunmamaları ve mümkünse güneşten kaçınmaları gerekir. Tedavi edilemeyen güneş lekeleri de bu nedenle ortaya çıkar ve hayatınız boyunca bir sorun olarak sizi takip ederler.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekelerinin deri altındaki renk pigmentlerinin bölgesel olarak yanması nedeniyle ortaya çıktığını biliyoruz. Bazı hücreler çok daha hassas olmalarından dolayı hızla zarar görür ve eski haline dönemeyecek biçimde yanabilirler. Bu noktada güneş lekelerinin bir kısmının iyileşebilir nitelikleri olduğunu söyleyebiliriz. Güneşin etkilerinin azalmasından itibaren kendiliğinden geçebilen türleri olabildiği gibi, lekeleri geçirmek için kozmetik veya evsel tedbirler de elbette kullanılabilir.

Cilt soyma

Güneş lekeleri, cildin üst katmanında meydana gelir. Kimileri üst deride oluşan güneş lekelerinin peeling yöntemleri ile bir ölçüde temizlenebilmesi mümkündür. Kendi yapacağınız maskeler ve elbette kozmetik maskeler bu süreçte faydalı olabilirler. Elbette size bir kozmetik markası öneremeyiz. Ama evde yapabileceğiniz basit bir maskeden pekala bahsedebiliriz.

Güneş lekesi maskesi

Malzemeler:

  • Limon
  • Yumurta
  • Toz Tarçın
  • Bal
  • Kil

Bahsettiğimiz malzemelerin tümünden birer çorba kaşığı kadar kullanacağız ve yumurtanın yalnızca beyazını kullanacağız.

Güneş lekesi maskesi
Güneş lekesi maskesi

Uygulama:

Elimizdeki tüm malzemeleri, bir kaba alıp güzelce karıştırarak sürülebilir bir forma gelmesini sağlıyoruz. Yüzümüze uyguladığımız maskeyi, kuruduktan sonra en çok 15 dakika sonra iyice yıkıyoruz. Düzenli olarak Limon ve soda karışımı ile elde ettiğimiz tonikle cildimizi temizlememiz durumunda gün lekelerine elveda diyebiliriz. Bu arada doğal gül suyu da çok iyi bir temizlik ürünüdür.

Leave a Reply