Sensor Kumas

Türk bilim insanları giyilebilen sensör geliştirdi

İki Türk bilim insanı, silikon ve kumaştan oluşan giyilebilir sensör teknolojisi geliştirdi.

Harvard Üniversitesinde doktora sonrası çalışma yapan Dr. Özgür Atalay, Dr. Aslı Atalay ve Prof. Dr. Conor Walsh insan vücudunun  yapısı ile uyumlu giyilebilir elektronik tekstil yapıları hakkında aşağıdaki değerlendirmelerde bulundular.

Dr. Özgür Atalay yapmış oldukları bu çalışma neticesinde geliştirmiş oldukları sensörlerin vücut hareketlerini ölçtüğünü belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti;

Örneğin felçli hastaların yürüme ve hareket kapasiteleri çok kısıtlı oluyor. Biz yapmış olduğumuz çalışmalar ile hasta insanlara yeniden hareket etme yetisi kazandırmayı amaçlıyoruz. Tekstil bazlı malzemeler de yeni sistemin en önemli halkasını oluşturuyor. Aslında bunlar giyilebilen, yumuşak dış iskeletlerdir. Bunları giyen sağlıklı ve ya hasta bireylerin hareket kabiliyetince ciddi artışlar sağlanıyor.

Bu sensörler ile neler yapılabilir?

Bu sensörlerin tekstil ve silikondan oluşmasından dolayı, eski sistemlere göre çok büyük avantaj sağlıyor. Daha önce yapılan benzer çalışmalarda metal ve ya kompozit yapılar kullanıldığından yapılan ürünler sert parçalardan oluşuyordu fakat bu yeni teknoloji gücünü kullanıldığı malzemelerden ötürü yumuşak bir yapısı olmasından alıyor. Bu sensörler ile adımlarımızı sayabilecek pantolonlar ve ya el ya da kol hareketlerini ölçebilecek tişörtler üretilebilir. Doğru duruşu ayarlamak için bizi uyarabilir. Kısaca bu sensörler geri bildirimin gerekli olduğu her alanda (Spor, fizik terapileri vb.) kullanılabilir.

Bu ürünün başka bir avantajı da üretim maliyetinin benzer çalışmalara ve ya ürünlere göre daha düşük olması.

Leave a Reply