Kalkan

Cennete Hoşgeldiniz: “Kalkan”

Türkiye Avrupa’ nın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkelerinden birisi olmakla birlikte, sahillerinin kullanılabilirliği bakımından en büyük potansiyele sahip ülkesidir. Her ne kadar aynı denize sahili olsa da, İtalya, Fransa ve İspanya ne bizim kadar kullanışlı sahillere sahip ne de kullanılabilir yüzey bizim kadar fazladır. Evet hep adını duyduğumuz Cote’dazure, Ibiza gibi tatil bölgeleri bizim sahillerimizden daha popülerdir ama bizim bu kadar, hatta daha fazla popüler olabilme potansiyeli olan pek çok sahilimiz de bir çeşit haksızlığa kurban gitmektedir. Zira Antalya’dan batıya doğru ilerlediğiniz sahil şeridinde, Gelibolu’ ya kadar o kadar çok koy ve plaj vardır ki, bunları sayma gereği dahi duymayız. Tabii bu tatil beldelerinin bir kaçı, diğerlerinin önüne geçer ki, günümüze kadar ulaşımı biraz sıkıntılı olmasından ötürü Kalkan, bu saklı cennetlerden bir tanesidir.

Ege ve Akdeniz dağlarının kesişim noktasında, Kaş ilçesine 10 dakika, Fethiye’ye yarım saat mesafedeki Kalkan, el değmemiş doğanın eteklerinde güzel korumuş bir tatil cennetidir. Küçük bir körfezin içerisinde yer alan mevki, eskiden bir kasaba olarak belediyeye sahipken, son yasa ile mahalleye dönüşmüş ve Kaş belediyesinin sınırlarına dahil edilmiştir.

Türkiye’nin en ciddi İngiliz turist nüfusunu barındırdığı belirtilen Kalkan’da yerleşik yabancı nüfusu, yerlileri aşmış veya aşmak üzeredir. Kışın dahi nüfusu fazla azalmayan nadir turizm merkezlerinden olan Kalkan, nitelikli turist potansiyeli ile aslında diğer turizm merkezlerine de örnek teşkil edebilecek bir merkezdir.

Kalkan
Kalkan

Neler Var?

Dünyada az sayıda örneği bulunan yer altı kaynaklarından olan Saklıkent, Kalkan’a 12km mesafededir hemen yanında Xantos antik kenti tarih merakı olanlar için muazzam bir alandır. Tarihi Likya yolu‘ nun üzerinde yer alan Kalkan, aynı zamanda Patara’yı da kapsamaktadır.

Dünya’nın en büyük plajlarından olan Patara, Caretta Caretta kaplumbağalarının da yumurtalarını bıraktığı benzersiz bir kum zemine sahiptir ve Akdeniz’in en temiz olduğu yer de kuşkusuz burasıdır.

Tabii Kalkan’da denize girmek için pek çok alternatif vardır. Kalkan’ın içerisindeki irili ufaklı onlarca koyun yanı sıra, Kaş’a doğru uzanan sahil kesiminde onlarca koy vardır ki, meşhur Kaputaş Plajı bunlardan bir tanesidir. Bu plaj, gidenlerin iki duyguyu bir arada yaşadığı bir yerdir. Zira plaja inmek için 19 katlı bir binadakinden fazla merdiven kullanılır. Asıl sorun, 40 derece sıcakta orayı geri çıkmak olacaktır. Ve lakin, tüm bu sıkıntıya rağmen, Kaputaş hakkında olumsuz hiç bir şey söylenemez, zira böyle bir deniz başka bir yerde bulunamaz.

Kalkan
Kalkan

Konaklama

Kalkan, çok yıldızlı her şey dahil otellerin kümelendiği bir ortam değil. Bu sebeple burada konaklama daha çok apart, bungalow tipi oteller ve pansiyonlarda gerçekleşiyor. Az sayıda büyük otel ise, zaten tam kapasite ile hizmet vermekte. Kalkan’ a tatile gelmeden birkaç hafta önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var zira değindiğimiz gibi tesis sayısı pek fazla değil ve talep her geçen yıl artıyor.

Kalkan
Kalkan

Yeme – İçme – Eğlence

Kalkan merkezde medeniyete dair her imkan mevcut. Zincir marketlerden semt pazarına kadar her türlü alışveriş imkanını burada bulabilirsiniz. Lakin, şehrin ucuz olduğunu söylemek doğru olmaz. Çevreye göre Kalkan bir miktar daha pahalıdır, bunun sebebi çoğunlukla yabancı turist ağırlaması olarak tanımlanabilir.

Restoranlar konusunda ise sıkıntı çekilmeyecektir. Geleneksel Türk yemeklerinden, deniz mahsullerine kadar her tür restorana ulaşmak Kalkan’da mümkün, hatta dilerseniz simit ve çay keyfini Akdeniz’ e nazır yapabilirsiniz. Ancak, yine beklenmedik fiyatlara hazırlıklı olmakta fayda var…

Eğlence konusu ise Kalkan’ ın dokusuna göre yeterli olarak nitelenebiliyor. Çarşı içerisinde yeterince bar ve gece kulübü mevcut ve sabahın erken saatlerine kadar çalışan bu mekanlarda eğlenilebilir. Tabii burası küçük bir yer ve çılgın eğlenceler için imkanlar kısıtlı.

Kalkan
Kalkan

Sonuç olarak, bir Türk’ün Kalkan’ ı görmeden tatil yaptım dememesi gerekir, burası Türkiye’ nin her yerindeki tatil yörelerinin güzelliklerinden bir parça barındırıyor ve ne mutlu ki henüz istila edilmiş değil. Vakit geç olmadan siz de ziyaret edin…

Leave a Reply