Anti Aging - Cilt Gençleştirme

Anti aging ve detox

Yaşlanmak, 30’ lu yaşlarını geçip vücudunda belirgin yaşlanma izlerine rastlamaya başlayan herkesin korkulu rüyası. Maalesef engellenemez bir süreç olan yaşlanma, doğanın basit süreçlerinin sonucudur. Her canlı, hatta her inorganik madde; zaman içerisinde yıpranır ve bir süre sonra biçim değiştirerek başka bir bileşene dönüşür. Canlılar için de durum budur. Doğar, gelişir, yaşar, yaşlanır ve ölürüz. Bu kaçınılmaz sona giden yolda geçecek en uzun süre ise hepimizin birincil talebidir. Daha uzun yaşamak ve daha genç görünmek mümkün müdür?

Bilim insanları endüstri ve teknoloji devrimleri boyunca, gerçekleştirilen onca icadın yanı sıra insan hayatının uzatılmasına dair çalışmaları da sürdürdüler. 1700’lerde 60 yaşını görenlerin oldukça nadir olmasına karşın, günümüzde pek çok ülkede emeklilik yaşının 60 olması da bunun net bir göstergesidir. Zira pek çok sağlık sorununa çözüm bulup, insan ömrünü uzatacak formüller elde etmiş durumdayız. Ancak bir sorun var ki, endüstri bize yalnızca iyilik getirmedi. Kimyasallar ve radyoaktivite maalesef doğaya ve normal olarak insanlara ciddi anlamda zarar veriyor. Engellenemeyen bu ilerleyiş içerisinde yapay gıdaları tüketmek ve maalesef radyoaktiviteye maruz kalmak kaderimiz.

Pekiyi bununla yaşlanmanın ne ilgisi var?

Beslenme ve Yaşlanma İlişkisi

Detox, vücuttaki toksinlerin dışarı atılması işlemidir. Formülü gayet basit görünen bu işlem, esasında bu kadar basit değildir, zira toksin atmak oldukça karmaşık bir işlemdir. Örneğin; karbonhidratlar ve yağlar; belli bir düzeyden sonra vücutta toksin haline gelir. Yani düşündüğümüz gibi toksinler yalnızca kimyasal maddeler değildir. Yediklerimiz zaten birer kimyasal içerik olduklarından, bunlar da birer toksin olarak değerlendirilir.

Vücudumuz belli bir asitlik seviyesinin üzerine çıktığında, toksik bir yapı haline gelir. Asitliği ortaya çıkaran unsurlar ise, Karbon ve Hidrojen bileşikleridir.

  • Yağlar
  • Şeker
  • Karbonhidratlar
Detox
Detox

Aşırı biçimde tüketildiklerinde ve özellikle tam yanmayıp, vücutta depolanmaları halinde, asitliğin yükselmesi kaçınılmazdır. Yani şişman insanlar vücutlarında ciddi bir toksin seviyesi ile yaşamlarını sürdürürler.

Peki, bu neye sebep olur?

Toksinler, hücre yenilenmesi sürecinde hücrenin yapısını etkiler ve rejenerasyon hızını azaltır. Hücre yenilenmesi anlamına da gelen rejenerasyon sürecinde meydana gelecek toksik etkinin ise korkunç sonuçlarından bir tanesi kanserdir ki, yaşlanma etkisinden çok daha ciddi bir sorun olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.

Kanser, bir hücre yenileme anormalliğidir. Yenilenen hücre, doğal özelliklerini kaybeder ve bambaşka bir formda gelişir. Bu şekilde yenilenen hücrenin hayati bir organın üzerinde gelişmesi ise hücrenin yapısında olduğu gibi, organın yapısında da bozukluklara sebep olur ve sonuç büyük ihtimalle yaşamsal fonksiyonların zarar görmesi olacaktır.

Aynı şekilde toksik bileşenler basit anlamda yaşlanmayı da hızlandırmaktadır. Vücudun daha hızlı çökmesi, ciltte başlayan eskime sürecinin kısa bir süre içerisinde vücudun bütününe intikal etmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu noktada ağır kimyasallar ve radyoaktivite etkisinin, obezite etkisinden daha geride olduğunu söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır.

Ne yapmalı?

Öncelikle, beslenme alışkanlıkları doğru biçimde planlanmalıdır. Özellikle şehir insanlarının çok büyük bir kesimi, tükettikleri besinlerin hatırı sayılır bir kısmını yakabilecek kadar enerji harcamaz. Doğal olarak besinler depolara dönüşür. Bu durumun öncelikle önüne geçmek ve kilo verip, sıfır yağlılık seviyesine ulaşmak, detox için birinci seviyedir.

Bunun yanında; alkol, sigara ve benzeri alışkanlıklardan uzak durmak, vücuda kimyasalların girmesini engellemek gereklidir, şeker de en az bunlar kadar tehlikeli bir bileşiktir. Vücudun rafine şekere hiçbir şekilde ihtiyaç duymadığı unutulmamalı, bunun yanında günlük su tüketim miktarı da yeterince gerçekleştirilmelidir.

Dönemsel detox uygulamalarının hiçbir faydası yoktur. Alkol alıyor, sigara içiyorsanız ve bunun yanında şişmansanız, içeceğiniz bitkisel kürler bütünüyle etkisizdir. Öncelikle bu unsurları hayatınızdan çıkarmanız, zaten doğal bir detox sürecini size sağlayacaktır.

Leave a Reply