Sosyal Media

Sosyal medya gönderisi yazarken kullanılan dil neden önemli?

Sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin günden güne büyümesiyle birlikte, markaların sosyal medya kullanımları da çok çeşitli bir hal almaya başlıyor. Bu doğrultuda markaların sosyal medya kanalları üzerinden oluşturdukları içerik, onların müşteri kitleleriyle nitelikli ve sürdürülebilir bir ilişki kurmalarını sağlıyor. Markaların içerik belirledikleri içerik politikaları, belirledikleri içerik dili; sosyal medya üzerinden insanlarla son derece verimli ilişkiler kurmalarına olanak veriyor. Markaların haricinde bireylerin de yüksek etkileşim almaya yönelik içerik optimizasyonları yaptıkları biliniyor. İşte tam da bu yazımızda bireysel sosyal medya kullanıcılarının içerik yazarken takipçi profiline göre bir dil oluşturmaları gerekiyor.

Takipçilerinizle samimiyseniz senli benli bir dil kullanın

Takipçilerinizle aranızda samimi bir diyalog varsa içeriklerinizde senli benli bir dil kullanmanızda bir sakınca da yok. Samimiyet odaklı bir imaj yaratmak için onlara doğrudan hitap etmeli ve içeriklerinizi de bu doğrultuda yazmalısınız. Aynı şekilde sosyal medya üzerinden daha fazla takipçiye ulaşmak için başka insanlara doğrudan mention yollamayı, gönderilerinize samimi cümlelerle onları etiketlemeyi de unutmayın.

Başkası değil kendiniz olun

Sosyal medyada öncelikli kendinize sonrasında ise başkalarına karşı dürüst olmaya özen gösterin. Abartılı ifadeler, insanların sizden zamanla uzaklaşmasın ve yazdıklarınızın güvenirliliğini yitirmesine neden olacaktır. Aynı şekilde kullandığınız dil ne olursa olsun samimiyetten taviz vermeyin. Kendinizi anlatırken bencilce algılanabilecek ifadelerden uzak durun. Sosyal medya gönderileri yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise insanların duygu, düşünce, inanış ve yaşam biçimlerine doğrudan saygı duymanız gerektiği. Bu bağlamda diğer insanlar da size sıcak kanlı yaklaşacak ve farklılıklardan kaynaklanan gerginlikler minimum seviyeye inecektir.

Az ve öz yazmaya odaklanın

Sosyal medyada yaratacağınız reklam dilinde öncelikli olarak sade ve gereksiz detaylardan arındırılmış bir dil benimsemeye odaklanın. Anlatmak istediğinizi karmaşık ifadelerden arındırın ve gayet basit bir dil benimsemeye özen gösterin. Bunun yanı sıra insanların sizi anlamasını ve sizi dinlemesini sağlayabilmek adına uzun cümlelerden ve kasvetli içeriklerden kaçınmanız gerekiyor. Bu doğrultuda aktarılması gereken bilgiyi en kısa sürede aktaran, basit ve sade içerikler sizin için büyük fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply