Maker akımıyla kendi cihazlarınızı yapın !!

Maker akımı son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Dünyanın dört bir yanında çocuklardan yetişkinlere kadar herkes kendi cihazlarını yapmaya başladı. Aslında maker akımı sadece cihazlar ya da elektronik devrelerle sınırlı değil. Bu alanda tek sınır sizin hayal gücünüz ve beceriniz. Beceri geliştirilebilir olduğu için hayal gücünüzün sınırları, maker olarak sizin sınırlarınızı belirler. Peki maker olarak evde neler yapabilirsiniz?

Hareket takip cihazı

Eğer programlama beceriniz varsa, bir kaç eleman ve bir kaç satır kodla hareketlerinizi takip eden basit bir cihaz yapabilirsiniz. Böylece evde basit bir Wii kontrol sistemi kurabilir ve bu sistemi farklı projelere adapte edebilirsiniz. Yaptığınız cihazı geliştirmek sizin elinizde. İhtiyacınız olan ekipman ise Arduino, 8 Piksel Termal Dizi Sensörü, PIR Hareket Sensörü ve OLED Ekran.

Engelli havyanlar için 3D baskı destekleri

Evinizde 3D yazıcı varsa ayakları olmayan hayvanlara yardımcı olacak destekler yapabilirsiniz. Özellikle felç olan ya da ayaklarını kaybeden köpekler için bu teknoloji yaygın olarak kullanılıyor. Bu teknoloji aynı zamanda Brezilya’nın yerel kuş türlerinden olan Toucan kuşunun tedavisinde de kullanıldı. Baskıyla yeni bir gaga yapılan kuş, normal hayatına dönmeyi başardı. Siz de Brezilya’daki kuşlar olmasa bile kendi mahallenizdeki hayvanlara yardım edebilirsiniz.

Kahve makinası zamanlayıcısı

Elinizdeki kahve makinası otomatik değilse dönüştürmeye ne dersiniz? Zamanlayıcı devrenizi kendiniz kurabilir ve bunu bir mobil uygulamaya entegre edebilirsiniz. Böylece günün her saatinde kahve makinanızı uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Bitkilerinize teknolojiyle bakın

Evde bitki beslemeyi seviyor musunuz? Peki şimdiye kadar kaç bitkinizi yaşatabildiniz? Bitkileri sevmenize rağmen uzun süre yaşamalarını sağlayamıyorsanız maker akımı size çözüm sunuyor. Saksıdaki bitkileri ne zaman sulamanız gerektiğini anlamak için toprağın nem seviyesini ölçebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar PIC ya da Arduino, sıcaklık sensörü ve nem sensörü.

Hidrolik kol

İş makinalarında gördüğünüz gelişmiş hidrolik kolların basit halini evde kendiniz yapabilirsiniz. Bir yerden eşyalarınızı alırken ya da sokaktaki çöpleri toplarken kendi yaptığınız aleti kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir kaç şırınga ve biraz fizik bilgisi. Ayrıca elektronik devre kartı ile bu kolu programlayarak süreci otomatik hale getirebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımız, maker akımında yapabileceklerinizin küçük bir parçası. Kendi ihtiyaçlarınıza göre hem elektronik hem mekanik projeler üreterek yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz.

Leave a Reply