youtube

Youtube’ da SEO konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’deki en popüler sosyal medya platformlarından olan Youtube, aynı zamanda kullanıcıların en çok içerik ürettikleri kanallar arasında yer alıyor. Sağlıktan spora, eğlenceden sanata kadar bir çok alanda sayısız içeriği bünyesinde barındıran Youtube’ da görünür olmak da o denli zor. Kullanıcı yoğunluğunun yanı sıra içerik üretenlerin de aynı derecede yoğun olması, Youtuber adaylarının görünür olmasını bir hayli zorlaştırıyor. Bu yazımızda Türkiye’ deki en önemli online içerik platformlarından olan Youtube’ da görünür olmak isteyenler için SEO tavsiyelerine yer vereceğiz.

Video başlığı ve açıklamalarında arama hacmi yüksek kelimeler kullanın

Google tarafından 2006 yılında satın alınan Youtube’ un aynı zamanda video tabanlı bir arama motoru olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu bağlamda Youtube’ da SEO odaklı içerik üretmek isteyenlerin dikkat etmeleri gereken ilk ve en önemli etken video başlığı ve açıklamalarıdır. Üretilen videoların günlük neredeyse 100 milyondan fazla arama yapılan Youtube’ da daha ulaşılır olması için optimize edilmiş metinlerle desteklenmesi gerekmektedir. Başlık ve açıklamaların yanı sıra videolarınızı arama hacmi yüksek etiketler kullanarak da öne çıkarabilirsiniz.

Video uzunluğu ve içerik kalitesine dikkat edin

Youtube’ da SEO odaklı içerikler üretebilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimini zenginleştirecek içerikler üreterek videolarınızın daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada tıklayanların sıkılmadan izleyebileceği kaliteli ve optimum uzunlukta içerikler üretmek kritik önem arz eder. Kullanıcılar tarafından videolarınızı izleme süresi uzadıkça videolarınızın diğer insanlar için görünür olma olasılığı da yükselecektir. Aynı şekilde hem konu bakımından hem de görüntü kalitesi ve kurgu gibi teknik detaylar bakımından kaliteli içerikler üretmeniz de SEO açısından dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Videolarınızı diğer kaynaklarda paylaşmaya özen gösterin

Videoların izlenmesi arttıkça görünme olasılığı da artar. Bu bağlamda üretilen videoları diğer sosyal medya kanallarından paylaşmanız da oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra eğer web siteniz varsa videolarınızı sayfanızda paylaştığınız diğer içeriklere gömerek izlenme potansiyelini zenginleştirebilirsiniz. Daha çok izlenme zamanla videolarınızın görünürlüğünü de arttıracak dolayısıyla farklı kaynaklardan daha fazla izlenme potansiyeli yakalayacaksınız.

Leave a Reply