Depresyon

Kış depresyonu kaderiniz mi?

Ağustos ayının sonu yaklaştığında herkesi bir hüzün sarar. Yaz biter, hava hafif soğuma eğilimine girer, tatiller sona erer ve nihayet klasik şehir yaşantısının startı verilir. Pekiyi neden özellikle son baharda ve kış aylarında daha huzursuz ve mutsuz oluruz? Kış depresyonu herkes için bir normal midir?

Esasında öyledir. Güneş ışınları, içerdikleri bir çok bileşen nedeniyle insanın daha mutlu olmasını sağlayan serotonin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar. Yaz, aylarında daha dik alınan güneş ışınları doğal olarak bu salgıyı hızlandırır. Kışın azalan ve dönem dönem neredeye kaybolan güneşin yeterince alınmaması durumunda ise kış depresyonu farklı seviyelerde ortaya çıksa da bir normaldir ve özellikle şehir insanlarının kaderidir demek yanlış olmaz.

Tabii, bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Elbette bu durumun etkilerini azaltmak için elimizde bir çok enstrüman vardır ki, tıbbi destek almak bunların en önemlilerinden bir tanesidir. İnsanlık, psikoloji ve psikiyatri bilimlerine oldukça yanlış bir yönden bakar. Depresyon, amiyane tabirle “delilik” değildir. Hatta aksine, daha yüksek bir bilince sahip olduğunuz için depresyona girersiniz yorumu dahi yapılabilir. Bu durumda, depresyonda olmak, çekinilecek veya utanılacak bir durum da değildir. Kaldı ki, modern batı toplumlarında bu grip olmak kadar normal sayılan durumlar içerisindedir. Zaten öyledir de. Elbette, kış depresyonu ismi verdiğimiz dönemsel problemi bireysel yöntemlerle de olabildiğince ekarte edebilmeniz mümkün. Bu noktada sorunun hayatınızı bütünüyle etkilemediğinden emin olmanız gerekir, ki bu durumda hekim kontrolü şart olacaktır. Pekiyi ne yapabiliriz?

Şehirler, maalesef hayatımızın beton duvarlar ve zaman sayaçları arasına sıkışıp kaldığı ortamlar. Hayatımızın tamamında aynı şeyleri yapar ve bu rutin içerisinde adeta birer makine haline geliriz. Oysa insan, bu şekilde yaşayabilecek bir canlı değildir. Öncelikle sosyal uğraşlar edinmeli ve hayatınızda bir çok tadı alabileceğiniz bir düzen tesis etmelisiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak dahi, bu noktada atılabilecek en önemli adımlardan bir tanesidir. Bunun dışında sık sık tiyatro ve sinemaya gidebilir, resim ve müzik gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Tabii bu süreç içerisinde güneşi ne zaman görürseniz, yeterince faydalanmak için elinizden geleni yapmanız, faydanıza olacaktır.

Leave a Reply