Youtuber

YouTuber olmak için gerekenler

Türkiye’nin en sevdiği sosyal medya platformlarından biri olan YouTube, her bireyin kendi kanalını açabileceği bir platform. YouTuber olmak için gerekenler ise sandığınızdan çok daha basit olabilir.

Türk kullanıcıların en çok zaman harcadığı beşinci sosyal medya platformu olan Youtube, görsel içerikler ve canlı yayın özellikleri ile izleyicilerle aranızda bağ kurulmasını da sağlıyor. Abonelik sayılarına göre farklı kolaylıklar da sunan platformda kendi kanalınızı oluşturmanız için gereken bazı şeyleri hep birlikte inceleyelim.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Google çatısı altında hayatına devam eden Youtube, kullanıcılarına iki farklı kullanıcı seçeneği sunuyor. Bunlardan ilki Gmail adresinizle girdiğiniz ve izlediğiniz videolardan oynatma listeleri hazırlamanızı sağlayan standart kullanıcı. İkincisi ise kendi açtığınız kanalınız ile videolarınızı yayınlamanızı sağlayan YouTube Partner.

Bir kanal oluşturabilmek için Gmail hesabınızla YouTube üzerinde oturum açmış olmanız gereklidir. Oturum açtıktan sonra https://www.youtube.com/channel_switcher adresine giderek yeni kanal oluşturun butonuna tıklamanız gerekli. Açılan sayfada kanalınızın ismini ve diğer ayarları tamamladıktan sonra videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz.

Standart kullanıcı hesaplarında da video yüklemek mümkündür, ancak gerçek bir YouTuber olmak ve videolarınızdan gelir elde etmek istiyorsanız Partner kanalı oluşturmanız gereklidir.

YouTuber Olmak İçin Gerekenler

Kanalınızı açtınız ve bir sürü video fikriniz var. Bu aşamada ilk yapmanız gereken, videonuzun görüntülerinin nasıl oluşacağına karar vermek.

Günümüzde birçok YouTuber, kendilerinin de içinde bulunduğu videolar oluşturuyor. Bunu yapabilmek için yüksek görüntü kalitesi ile çekim yapabilen bir kameraya ihtiyacınız var. Çeşitli fiyat ve özelliklerde kolayca bulabileceğiniz kamera fiyatları ise 200 TL’den başlamakta.

İkinci önemli husus ise, sesinizin kaliteli şekilde videoya yansımasını sağlamaktır. Kameraların bazılarında oldukça yeterli mikrofonlar yer alır, ancak kamera kullanmayacaksanız mutlaka bir mikrofon almanız gerekmekte. YouTube için yeterli kalitedeki mikrofonların satış fiyatı 50 TL’den başlıyor.

Hazırladığınız videoları birleştirmek veya düzenlemek için kullanabileceğiniz birçok yazılım bulunmakta. Windows işletim sistemi ile birlikte gelen Movie Maker ve Apple cihazlarda yer alan iMovie gibi ücretsiz yazılımları da tercih edebilirsiniz. En çok kullanılan programlardan biri olan Adobe Premiere Pro CC programı, aylık olarak yaklaşık 60 TL’den satışa sunulmakta.

Leave a Reply