Yazlık Detoks

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz yazlık detoks tarifleri

Özellikle yaz aylarında rahatsız edici olabilen ödem birikmesi, birçok kişinin evde hazırlayabileceği detoks içeceklerine yönelmesine neden oluyor. Neredeyse her evde bulunan ürünlerde kolayca hazırlanabilecek bu içecekler tarifleri sayesinde vücudunuzda biriken toksinlerden ve ödemden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Detoks nedir? Ne işe yarar?

Yediğimiz yiyeceklerin ve tükettiğimiz içeceklerin içerisinde yer alan birçok farklı madde vardır. Bu besinler ve içecekler kanalı ile vücudumuzda zaman içerisinde atık maddeler birikir ve boşaltım sistemi yardımıyla vücuttan atılır. Ancak bazı maddeler, boşaltım yolu ile vücuttan atılamaz.

Çeşitli yollardan vücudumuza giren ve boşaltım sisteminin kurtulamadığı bu maddeler toksin olarak adlandırılır. Detoks, bu maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Toksinlerin neden olabildiği ödem, mide ve sindirim sistemi sorunlarından kurtulmak açısından da detoks uygulamak önemlidir.

Detoks yapılan dönem süresince meyve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Tüketilecek gıdaların iyice temizlenmesi de yeni toksinlerin vücuda girmesini engellemek açısından önemlidir.

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz detoks tarifleri

Detoks döneminde en sık kullanılan ürünlerden biri limondur. Ilık suyun içerisinde eklenecek birkaç damla limon bile ciddi farklılıklar yaratabilmektedir. Limonlu su tüketimi düzenli hale getirildiğinde ödem oluşmasını engeller. Limonun yanı sıra zencefil de metabolizmanın çalışmasını sağlayarak vücudunuzun daha aktif olmasına yardımcı olur. Suyunuzun içine az miktarda zencefil serpiştirerek sabah tüketmeniz önerilir.

Tadı pek lezzetli olmasa da, elma sirkesi ödem konusunda mucizeler yaratmakta. Su ile karıştırıldıktan sonra içilmesi önerilen elma sirkesini kullanırken dikkat etmelisiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz tariflerden bir diğeri tüm bu malzemeleri içerisinde barındırır. Bir bardak ılık su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu, yarım çay kaşığı zencefil, çeyrek çay kaşığı tarçın, az miktarda kırmızı pul biber ve bir çay kaşığı organik bal ekleyerek karıştırın. İçeceğin ılık içilmesi tavsiye edilse de, dilerseniz soğuttuktan sonra da tüketebilirsiniz.

Tadı daha lezzetli bir tarif arayanlar ise elma ve tarçınlı su kullanabilirler. Bir şişe ılık su içine ekleyeceğiniz ince dilimlenmiş yeşil elma ve bir adet çubuk tarçını bir süre bekletin ve dilediğiniz sıcaklıkta tüketin. Elma ile tarçının mükemmel lezzet uyumu sayesinde kolayca içebileceğiniz bir detoks içeceğine sahip olacaksınız.

Leave a Reply