Amasya

Türkiye’ de mutlaka görülmesi gereken yerler

Kurban Bayramının da yaklaşması ile son dakika tatil planları hızlandı. Siz de bu bayramı Türkiye’ de görmeniz gereken güzellikleri gezerek geçirmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz bazı yerler var.

Türkiye’ de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya

Bir masaldan çıkmış gibi gözüken manzarası ile dünya genelinde en çok bilinen bölgelerimizden biri olan Kapadokya, Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Göreme bölgesinde yer alan yer altı şehirlerini ve jeolojik etkinliklerin oluşturduğu muhteşem bacaları ziyaret ederken harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Her sabah düzenlenen balon gezileri sayesinde büyülü bölgeyi havadan da yaşayabilirsiniz.

Kapadokya

Pamukkale Travertenleri

Bir doğa harikası olan Pamukkale, yüksek mineral içeren suyu ile pek çok yabancı turisti kendisine çekiyor. Teras şeklinde uzanan bembeyaz travertenler, hem güzellik hem de sağlık etkileri açısından kendisine hayran bırakıyor.

Pamukkale Travertenleri

Efes Harabeleri

Türkiye’de en ilgi çekici yerlerden biri olan Efes Harabeleri, binlerce yıllık binaların kalıntıları ile öne çıkıyor. Celsus Kütüphanesi, bölgede en bilinen eserlerin başında gelir. Bir zamanlar Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapan Efes, Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Efes Harabeleri

Sümela Manastırı

Karadeniz’in öne çıkan güzelliklerinden biri olan Sümela Manastırı, Trabzon Maçka’da yer alır. Yaklaşık olarak 395 yılında tamamlandığı düşünülen manastır bir kaya kilisesi ve etrafını kuşatan şapellerden oluşmaktadır. Bir yamaçta yer alan ve muhteşem görüntüsü ile en ilgi çekici yerlerden biri olan Sümela Manastırı, Karadeniz gezileri için görülmesi gereken yerlerden biri.

Sümela Manastırı

Amasya

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Amasya, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal seçim. Özellikle akşam görüntüsü ile büyülü bir gece yaşatabilen şehir aynı zamanda Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Amasya Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Amasya

Ayder Yaylası

Son dönemde oldukça gündemde olan Ayder Yaylası, Rize Çamlıhemşin’de yer alır. Muhteşem doğası ve samimi halkı sayesinde bir kez giden herkesin tekrar ziyaret ettiği yayla, 1.350 metre rakımdadır. Şahsi araçlarla ulaşımın oldukça zorlayıcı olabildiği yayla yolunda otellerden yardım alarak araç kiralayabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Leave a Reply