Nikola Tesla

Nikola Tesla’nın yeniden yapılamayan buluşu

Çağımızın en önemli dehalarından biri olan Nikola Tesla’nın onlarca farklı icadı bulunuyor. Hayatta olduğu süre boyunca pek çok zorluk yaşayan ancak bilim aşkından asla vazgeçmeyen dâhinin bir buluşu, aradan geçen onlarca yıla rağmen yeniden hayata geçirilemedi.

Döneminin çok ilerisinde olan vizyonu ve bilime olan aşkı ile adını son dönemde hepimizin aklına kazıyan Nikola Tesla’nın elektriğin kablosuz şekilde transfer edilebilmesini sağlayan icadı, aradan geçen yıllara rağmen yalnızca küçük ölçeklerde tekrarlanabilmiştir.

Nikola Tesla kimdir?

10 Temmuz 1856’da günümüz Hırvatistan’ında dünyaya gelen Tesla, 1884 yılında Amerika’ya taşınmıştır. Edison’un yanında çalışmaya başlayan Nikola Tesla’nın hayatının sonuna kadar devam edecek kavganın içine girmesi bu şekilde olmuştur.

Günümüzde Akım Savaşı olarak adlandırılan ve belki de Tesla’nın hayatını mahveden bu kavga, Edison’un direkt akıma olan inancı ve Tesla’nın alternatif akımı geliştirmesi ile başlar. Girdikleri iddiayı kaybeden Edison, Tesla’ya iddia sonucunda kazandığı parayı ödemez ve ikilinin yolları ayrılır.

Hayatının geri kalanını bilime adayan Tesla, ölene kadar aldığı 190’ın üzerinde patent sayesinde ne kadar aktif olduğunu kanıtlamıştır.  Ancak hayatı sonlandığında neredeyse meteliksizdir ve son 10 yılını bir otel odasında geçirmiştir.

Kablosuz elektrik dağıtımı

Nikola Tesla’nın yeniden yapılamayan en önemli buluşu, elektriği kablosuz şekilde dağıtmayı sağlayan kulesidir. Toplamda 25 mil içerisindeki bir alana elektrik iletmeyi başaran proje, çeşitli nedenlerle sonlandırılmıştır ve günümüzde elektrik dağıtımı kablolara mahkum kalmıştır.

Yaklaşık 57 metre yüksekliğindeki ve en üst kısmı yarım daire şeklinde tasarlanmış Wardenclyffe Kulesi, Tesla’nın kablosuz elektrik iletimi deneylerini gerçekleştirdiği yerdir. Amerika’nın New York şehrinde yer alan kule, yapımda gerçekleşen aksaklıklar nedeni ile fonunu erken tüketmiştir.

1901 yılında İtalyan bilim insanı  Guglielmo Marconi, ilk trans-Atlantik telgraf sinyalini göndermeyi başarmış ve bu nedenle Tesla kablosuz elektrik projesine yeni yatırım bulamamıştır. Yıllar sonra Tesla’nın açtığı dava sonuçlanmış ve Marconi’nin sinyali göndermek için 17 adet Tesla patentini ihlal ettiği ortaya çıkmıştır.

Kablosuz elektrik dağıtımı projesinin sonlanması ve aradan geçen onca yıla rağmen aynı başarının yakalanamaması, insanlık ve medeniyet için korkutucu sonuçlar doğurmuştur.

Geç de olsa buluşlarına ve fikirlerine hak ettiği değer verilen Tesla, “Bırakalım da gelecek doğru olana karar versin, ve her birimizi işimizle ve başarılarımızla yargılasın. Şu an onların; uğruna çok çalıştığım gelecek ise benim.” demiştir. Dehası kadar ileri görüşlülüğü ile de öne çıkan Tesla, Elon Musk’ın kurucusu olduğu elektrikli araba şirketi Tesla Motors sayesinde ölümsüzleştirilmiştir.

Leave a Reply