Yapay Zeka

Yapay Zeka hakkında merak edilenler

Son günlerde medyada geniş şekilde yer bulan yapay zeka hakkında merak edilen bir çok konu var. Bilim insanları ve girişimciler tarafından dile getirilen çekinceler, yapay zekanın yalnızca kısıtlı bir kısmını yansıtmakta.

Siz de yapay zekanın ne olduğu ve hayatımızda yaratacağı etkiyi merak ediyorsanız hemen başlayalım.

Yapay Zeka nedir?

Gündelik hayatımızın parçası haline gelen bilgisayar ve akıllı cihazlar, girilen verilerin belirli şekillerde analiz edilmesi ve işlenmesi sonucunda farklı sonuçlar doğurmaktadır. Algoritmalar ve programlar tarafından işlenen veriler, hangi zaman ve koşulda olursa olsun aynı sonucu verir.

Yapay zeka ise, büyük verileri analiz ederek ilişkisel sonuçlar çıkartabilmektedir. İnsanlarda istemsiz şekilde yapılan ve zeka olarak adlandırılan veri ilişkilendirmesi, öğrenme ve problem çözme yeteneklerinin bilgisayarlarda yaratılmasını sağlamaya çalışır. Yapay zeka, aynı veri girdileri için farklı koşullar altında farklı sonuçlara ulaşabilir.

Yapay Zeka hangi alanlarda kullanılıyor?

Yapay zeka hakkında en çok merak edilen konulardan biri de kullanım alanının ne kadar geniş olacağı. Günümüzde adım adım hayatımıza girmeye başlayan yapay zeka örnekleri, gün geçtikçe katlanarak artacak.

Aktif şekilde yapay zekanın kullanıldığı en bilinen alan, borsa ve borsacılık işlemleridir. Özellikle Amerika’da gün içerisinde yapılan borsa işlemlerinin büyük çoğunluğu yapay zeka tarafından tamamlanır.

Sağlık sektörü de yapay zekanın en aktif olarak kullanılması planlanan sektörlerden biridir. Tümör taramaları ve ameliyat gibi insan hatasının ölümle sonuçlanabileceği alanlarda yapay zekanın yaygın olarak kullanılması amaçlanmaktadır.  Benzer şekilde havacılık, taşımacılık ve bilim gibi alanlar da yapay zekanın kullanılacağı alanlar arasında yer alır.

Yapay Zeka ile ilgili çekinceler

Yapay zekanın en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi, kendi kendini geliştirebiliyor olmasıdır. Yapay zeka yeterli veri akışı sağlandığı takdirde bir insanın 1.000 saniye içerisinde yaratabildiği düşünceleri 1 saniye içerisinde tek başına yaratır ve analiz eder. Yeterli veriye erişim sağlayabildiği takdirde yeni diller öğrenmesi ve uygun bulduğu her alanda uzmanlaşması da mümkündür.

Yapay zekanın en büyük eksikliği ise, insan ahlakının ve merhamet duygusunun makinelere aktarılamıyor oluşudur. Örneğin ölümcül bir hastalığa yakalanmış kişiye ailesi ile birlikte zaman geçirmesi ve kendisini mutlu edecek aktiviteler yapması önerilir. Ancak yapay zeka, ölümcül bir hastalığa yakalanmış kişinin boş yere enerji ve oksijen harcadığını belirleyerek hastanın hayatını sonlandırabilir.

Bu ikilem nedeni ile, yeterli veri girişi yapıldığında yaşanabilecek en korkunç senaryonun insanlığı tamamen sonlandırmak olduğu düşünülmekte. Bilim kurgu filmlerinde sıkça ele alınan konu hakkında ilerleyen günlerde neler duyacağımızı merakla bekliyoruz.

Leave a Reply