Instagram-Hashtag

Instagram paylaşımlarında doğru #Hashtag seçimi neden önemli

Özellikle genç kesime hitap eden Instagram, Snapchat’i saf dışı bıraktıktan sonra popülerliğini katlayarak arttırmaya devam ettiği, şuanki konumu göz önünde bulundurulduğunda ise Instagram, yüksek kullanıcı hacmi ve trend belirleyen mecra olması nedeniyle 7′ den 70′ e herkesin olduğu bir alan. Paylaşılacak olan gönderileri “hashtag” etiketleri ile kategorize eden Instagram, kullanıcılarına bu etiketleri kullanarak diğer kullanıcılar ile etkileşim kurma olanağı vermektedir. Bu doğrultuda Instagram’ da hashtag’ lar doğru olarak kullanıldığında paylaşılan gönderilerin daha fazla insana ulaşabilmesi adına büyük avantaj sağlamaktadır.

Instagram’ da Hashtag nasıl kullanılır?

Instagram üzerinde her gün 1 milyara yakın gönderi paylaşılıyor. Paylaşım hacminin böylesine yoğun olduğu bir platformda hashtaglar gönderilerin konusuna göre kategorize edilmesi açısından oldukça önemli. Paylaşılacak video ya da fotoğraf gönderilerinin açıklamalarına eklenen hashtaglar, takipçileriniz arasında olmayan ve o hashtag’ a ilgi duyan insanların gönderilerinizi görebilmesine olanak verir. Örneğin doğa fotoğrafları ve benzeri içerikler paylaşıyorsanız “nature, doğa, doga” gibi hashtaglari kullanarak gönderilerinizi zenginleştirebilir, dolayısıyla gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasına olanak verebilirsiniz.

Gönderim için doğru Hashtag’ ı nasıl seçerim?

Paylaşacağınız gönderi için doğru hashtag’ ı seçmeniz hem gönderilerinizin aldığı etkileşimi yükseltecek hem de gönderilerinizin daha fazla insan tarafından görünmesine olanak verecektir. Bu doğrultuda seçeceğiniz hashtagların paylaştığınız gönderi ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Gönderileriniz için seçeceğiniz hashtagların paylaşım yoğunluğu yüksek olan etiketler arasından seçebilirsiniz. Yüksek paylaşım yoğunluğuna sahip olan hashtaglar, yüksek görünüm elde edebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda gönderilerinize hashtag eklerken yanlarında çıkan paylaşım rakamlarının 1 milyondan fazla olmasına dikkat edin.

Tek bir gönderi için maksimum kaç tane hashtag kullanılmalı?

Kullanılacak olan hashtaglerin doğru seçilmesi kadar önemli olan hashtag sayısı, minimum 3-4 olacak şekilde belirlenebilir. Maksimum 14′ ü geçmeyecek şekilde kullanılması gereken hashtaglar arasında yoğunluğu 100 bin ya da 10 bin aralığında olan hashtagları de tercih edebilirsiniz. Eğer gönderilerinizde çok fazla hashtag kullanacaksanız, kullanacağınız hashtaglardan düşük yoğunluklu olmasına özen gösterin. Düşük yoğunluklu etiketler paylaşım gerçekleştikten sonra uzun bir süre etkileşim ya da takipçi kazanmanıza olanak verebilir. Yüksek yoğunluklu etiketlerin etkileşimi ani ve yoğunken düşük yoğunluklu etiketlerin etkileşimi uzun vadeli fakat düşüktür.

Leave a Reply