Cilt Bakımı

Sonbahara girerken sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler

Yazın büyük çoğunluğunu arkamızda bıraktığımız bu günlerde cildimizde pek çok farklı nedenle yıpranmış olabilir. Deniz ve güneşin yorduğu cildin yeniden sağlığına kavuşması amacıyla birçok farklı ürün ve hizmet bulabilirsiniz.

Sonbahara girerken sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken bazı bakımlar ve kürler bulunuyor. Siz de şimdiden cilt sağlığınıza özen göstermek için bu önerileri dikkate alabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt nasıl olmalı?

Vücudumuzu saran ve dış etkenlere karşı en büyük korumamız olarak görev yapan cildimiz zaman içerisinde yıpranarak kurur. Bu kuruma sonucunda dökülme, soyulma ya da pullu görünüm sorunları ortaya çıkabilir.

Sağlıklı cilt yeteri kadar nem alır ve çok daha genç gözükmenize yardımcı olur. Cildin parlaması ve pürüzsüzlüğü sağlığının en önemli göstergeleri arasındadır.

Sağlıklı bir cilde kavuşmanın en önemli aşamaları beslenme ve hayat tarzınıza dikkat etmektir. Bol su tüketmek, alkol ve sigara kullanımını azaltmak hatta mümkünse tamamen bırakmak, stresten uzaklaşmak ve yeterli uyku alındığından emin olmak cildinizin sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler

Yaz döneminde bolca güneş gören cilt kurur ve sertleşir. Cildin üst tabakasında yer alan ölü kısmı kaldırmak ve yok etmek amacıyla peeling uygulamalısınız.

Birçok güzellik mağazasında kolayca bulabileceğiniz ürünlerin yanı sıra evde kendi üretebileceğiniz peelingler de mevcuttur. Örneğin nemli yüze yuvarlak hareketlerle uygulanan Türk kahvesi yeterli etkiyi gösterir.

Düzenli şekilde cildinizi nemlendirmeniz de cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle peeling gibi işlemler sonrasında mutlaka nemlendirici ürünler kullanmanız gerekir. Cilt tipinize uygun şekilde seçeceğiniz yüksek nemlendirme özelliğine sahip kremler gibi Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Cildinizin fazla kuru olduğunu düşündüğünüz bölgelere az miktarda bebe yağı ya da zeytinyağı sürebilirsiniz. Zeytinyağı cilt üzerinde mucize etkileri olan bir üründür, ancak yüzünüzde kullanmanız önerilmez.

Mineral açısından zengin bir madde olan kil de cilt bakımında sıkça kullanılır. Güzellik marketlerinden satın alabileceğiniz kil bazlı maskeleri düzenli şekilde kullandığınızda kuru ve yağlı cilt sorununuzu çözebilirsiniz. Aktarınızdan kil satın aldıktan sonra su ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply