Facebook

Facebook veri tasarrufu modunu açalım

Sosyal medya günümüzün vazgeçilmez gerçeği, hayatımızın bir parçası haline geldi artık. Hepimizin bir sosyal medya hesabı muhakkak vardır ve ya hayatımızın bir döneminde mutlaka olmuştur.

GSM Şebekelerinin 4.5G teknolojisini hayatımıza kattığından beri internetimiz çok kısa sürede tükeniyor. Tabi bu teknoloji ile birlikte internetimiz hatrı sayılır bir şekilde hızlandı ve bu sosyal medya araçları da bu hızlanmayla beraber gelişti ve daha fazla internet harcamaya başladılar. İşte tamda bu anda Facebook, kullanıcılarının menfaati için mobil uygulamasına veri tasarrufu modunu ekledi.

Facebook veri tasarrufu modu nasıl çalışır?

Facebook mobil uygulamasını açtığınızı ve ana sayfa da dolaştığınızı düşünün. Tüm görseller, vidyolar, kısacası tüm Facebook içeriğin en kaliteli versiyonu görürsünüz ve vidyolar otomatik olarak çalışmaya başlar. Veri tasarrufu modu açıksa, içerik ve görseller sıkıştırılarak size sunulur ve videolar otomatik olarak çalışmaz. Bu da hem indirilen verilerin boyutunu küçültür, hem de gereksiz vidyolar için internetinizi harcamamış olursunuz. Doğal olarak ta daha az veri harcarsınız. Bu modu hem GSM internetiniz ile hemde Wifi internetinizle kullanabilirsiniz. Ben yanlızca GSM internetimi kullanırken Veri tasarrufu modunu kullanıyorum, Wifi ile internete erişebiliyorsam çok ta gerekli olmadığını düşünüyorum.

Facebook veri tasarrufu modunu nasıl açabiliriz ?

  1. Uygulama anasayfasında ki sağ üst köşeden “Diğer” sekmesini açın,
  2.  Açılan listeyi yukarı doğru kaydırın ve “Veri tasarrufu” işaretini bulun ve tıklayın,
  3. Açılan bölümde veri tasarrufunu etkinleştirmek için bir seçenek göreceksiniz, anahtara dokunarak etkinleştirin,
  4. Veri tasarrufu modu etkinleştikten sonra “Her zaman Wi-Fi’de Veri Tasarrufu’nu kapat” gibi bir seçenekle daha karşılaşacaksınız. Bu seçenek siz herhangi bir Wifi ağına bağlandığınızda otomatik olarak Veri tasarrufu modunu kapatmaya yarar. Eğer isterseniz bu modu da kapatabilirsiniz. Böylece Wifi’ ye bağlıyken de veri tasarrufu yapabilirsiniz.

Leave a Reply